Audacity 1.2.4 - en to fr translation catalogue (803 entries)

en:  (disabled)
fr:  (dŽsactivŽ)

en:  is an audio CD file. 
    Audacity does not open this type of file.
    Try ripping it to a native audio format that Audacity can import.
fr: est une piste CD audio. 
    Audacity ne peut pas ouvrir ce type de fichier.
    Essayez de l'extraire dans un format audio qu'Audacity peut importer.

en: %d Channels
fr: %d Canaux

en: %d minutes, %d seconds
fr: %d minutes, %d secondes

en: %d seconds
fr: %d secondes

en: %s does not exist and could not be opened.
    
    It has been removed from the history list.
fr: %s n'existe pas et ne peut tre ouvert.
    
    Il a ŽtŽ retirŽ de l'historique.

en: %s is already open in another window.
fr: %s est dŽjˆ ouvert dans une autre fentre.

en: &About Audacity...
fr: &A propos d'Audacity...

en: &All	Ctrl+A
fr: &Tout sŽlectionner	Ctrl+A

en: &Analyze
fr: &Analyse

en: &Close	Ctrl+W
fr: &Fermer	Ctrl+W

en: &Contents...
fr: &Table des matires...

en: &Copy	Ctrl+C
fr: &Copier	Ctrl+C

en: &Delete	Ctrl+K
fr: &Effacer	Ctrl+K

en: &Edit
fr: &Edition

en: &Edit ID3 Tags...
fr: &Editer les Tags ID3...

en: &Export As %s...
fr: &Exporter en %s...

en: &Export Selection As %s...
fr: &Exporter la sŽlection en %s...

en: &File
fr: &Fichier

en: &Fit in Window	Ctrl+F
fr: &Adapter ˆ la fentre	Ctrl+F

en: &Generate
fr: &GŽnŽrer

en: &Help
fr: &Aide

en: &History...
fr: &Historique...

en: &Import Audio...	Ctrl+I
fr: &Importer Audio...	Ctrl+I

en: &New	Ctrl+N
fr: &Nouveau	Ctrl+N

en: &Open...	Ctrl+O
fr: &Ouvrir...	Ctrl+O

en: &Paste	Ctrl+V
fr: C&oller	Ctrl+V

en: &Preferences...	Ctrl+P
fr: &PrŽfŽrences...	Ctrl+P

en: &Project
fr: &Projet

en: &Redo
fr: &Refaire

en: &Redo %s
fr: &Refaire %s

en: &Run Benchmark...
fr: &Lancer Test de performance...

en: &Save Project	Ctrl+S
fr: &Enregistrer le projet	Ctrl+S

en: &Trim	Ctrl+T
fr: &Ne garder que la sŽlection	Ctrl+T

en: &Undo	Ctrl+Z
fr: &Annuler	Ctrl+Z

en: &Undo %s
fr: &Annuler %s

en: &View
fr: &Affichage

en: &Zoom to Selection	Ctrl+E
fr: &Zoomer sur la sŽlection	Ctrl+E

en: 'left' channel
fr: Canal gauche

en: 'mono'
fr: mono

en: 'right' channel
fr: Canal droit

en: (Not all combinations of headers
    and encodings are possible.)
fr: (Les combinaison d'entte
    et d'encodage ne sont pas
    toutes possibles.

en: -120 dB (approximate limit of human hearing)
fr: -120 dB (limite approximative de l'audition humaine)

en: -145 dB (PCM range of 24 bit samples)
fr: -145 dB (amplitude PCM en Žchantillonnage 24 bits)

en: -36 dB (shallow range for high-amplitude editing)
fr: -36 dB (pour Ždition de grande amplitude)

en: -48 dB (PCM range of 8 bit samples)
fr: -48 dB (amplitude PCM en Žchantillonnage 8 bits)

en: -96 dB (PCM range of 16 bit samples)
fr: -96 dB (amplitude PCM en Žchantillonnage 16 bits)

en: 1 Channel (Mono)
fr: 1 Canal (Mono)

en: 2 (Stereo)
fr: 2 (StŽrŽo)

en: 2 Channels (Stereo)
fr: 2 Canaux (StŽrŽo)

en: 256 - default
fr: 256 - par dŽfaut

en: 4096 - most narrowband
fr: 4096 - bande plus Žtroite

en: A Free Digital Audio Editor
fr: Un Žditeur audio numŽrique libre

en: About Audacity...
fr: A propos d'Audacity...

en: Add Label At Playback Position	Ctrl+M
fr: Ajouter un marqueur au point de lecture	Ctrl+M

en: Add Label At Selection	Ctrl+B
fr: Ajouter un marqueur ˆ  la sŽlection	Ctrl+B

en: Added label
fr: Marqueur ajoutŽ

en: Adjusted envelope.
fr: Enveloppe ajustŽe.

en: Adjustment Delay:
fr: DŽlai d'ajustement :

en: Adjustment Settings
fr: RŽglages d'ajustement

en: Adjustment Window:
fr: Fentre d'ajustement :

en: Album:
fr: Album :

en: Align
fr: Aligner

en: Align End with Cursor
fr: Aligner la fin avec le curseur

en: Align End with Selection End
fr: Aligner la fin avec la fin de la sŽlection

en: Align End with Selection Start
fr: Aligner la fin avec le dŽbut de la sŽlection

en: Align Tracks Together
fr: Aligner les pistes entre elles

en: Align Tracks...
fr: Aligner les pistes....

en: Align and move cursor...
fr: Aligner et dŽplacer le curseur...

en: Align with &Cursor
fr: Aligner avec le &Curseur

en: Align with &Zero
fr: Aligner avec le &ZŽro

en: Align with Selection &End
fr: Aligner avec la fin de la sŽl&ection

en: Align with Selection &Start
fr: Aligner avec le dŽbut de la &SŽlection

en: Aligned
fr: AlignŽ

en: Aligned cursor
fr: Curseur alignŽ

en: Aligned end with cursor
fr: Fin alignŽe avec le curseur

en: Aligned end with selection end
fr: Fin alignŽe avec la fin de la sŽlection

en: Aligned end with selection start
fr: Fin alignŽe avec le dŽbut de la sŽlection

en: Aligned with selection end
fr: AlignŽ avec la fin de la sŽlection

en: Aligned with selection start
fr: AlignŽ avec le dŽbut de la sŽlection

en: Aligned with zero
fr: AlignŽ avec le zŽro

en: All files (*)|*
fr: Tous les fichiers (*.*)|*.*

en: All files (*.*)|*.*|MIDI files (*.mid)|*.mid|Allegro files (*.gro)|*.gro
fr: Tous les fichiers (*.*)|*.*|Fichiers MIDI (*.mid)|*.mid|Fichiers Allegro (*.gro)|*.gro

en: Allow clipping
fr: Autoriser la saturation

en: Alt-Left-Click
fr: Alt + Clic gauche

en: Always allow pausing
fr: Toujours autoriser la pause.

en: Amount to import:
fr: Portion ˆ importer :

en: Amplification (dB):
fr: Amplification (dB) :

en: Amplification Settings
fr: RŽglages d'amplification

en: Amplify
fr: Amplification

en: Amplify by Dominic Mazzoni
fr: Amplification par Dominic Mazzoni

en: Amplify...
fr: Amplification...

en: Amplifying
fr: Amplification en cours

en: Amplitude (0-1)
fr: Amplitude (0 ˆ 1)

en: Any
fr: Tout

en: Applied effect: %s
fr: Effet appliquŽ : %s

en: Applied effect: %s %.1f dB
fr: Effet appliquŽ : %s %.1f dB

en: Applied effect: %s %.1f%%
fr: Effet AppliquŽ : %s %.1f%%

en: Applied effect: %s %.2f semitones
fr: Effet AppliquŽ : %s %.2f demi-tons

en: Applied effect: %s delay = %f seconds, decay factor = %f
fr: Effet appliquŽ : %s dŽlai = %f secondes, facteur de dŽcroissance = %f

en: Applied effect: %s frequency = %.0f Hz, boost = %.0f dB
fr: Effet appliquŽ : %s frŽquence = %.0f Hz, amplification = %.0f dB

en: Applied effect: %s frequency = %.1f Hz, start phase = %.0f deg, depth = %.0f%%, resonance = %.1f, frequency offset = %.0f%%
fr: Effet appliquŽ : %s frŽquence = %.1f Hz, phase de dŽpart = %.0f deg, amplitude = %.0f%%, rŽsonnance = %.1f, frŽquence offset = %.0f%%

en: Applied effect: Generate %s %s wave, frequency = %.2f Hz, amplitude = %.2f, %.6lf seconds
fr: Effet appliquŽ : GŽnŽrer %s %s onde, frŽquence = %.2f Hz, amplitude = %.2f, %.6lf secondes

en: Applied effect: Generate Silence, %.6lf seconds
fr: Effet appliquŽ : GŽnŽrer un silence de, %.6lf secondes

en: Applied effect: Generate White Noise, %.6lf seconds
fr: Effet appliquŽ : GŽnŽrer un bruit blanc de, %.6lf secondes

en: Applying Dynamic Range Compression...
fr: Application de compression dynamique...

en: Applying Nyquist Effect...
fr: Application d'effet Nyquist...

en: Applying Phaser
fr: Application de Phaser

en: Applying Wahwah
fr: Application de Wahwah

en: Are you sure you want to save the file as "
fr: Etes-vous sžr(e) d'enregistrer le fichier sous "

en: Artist
fr: Artiste

en: Artist:
fr: Artiste :

en: Attack Time:
fr: Attaque :

en: Attack Time: %.1f secs
fr: Attaque : %.1i/s

en: Audacious!
fr: Audacieux!!

en: Audacity Control Toolbar
fr: Barre d'outils de contr™le Audacity

en: Audacity Edit Toolbar
fr: Barre d'outils d'Ždition Audacity

en: Audacity First Run
fr: Premier dŽmarrage d'Audacity

en: Audacity Meter Toolbar
fr: Vu mtre Audacity

en: Audacity Mixer Toolbar
fr: Barre d'outils de mixage Audacity

en: Audacity Preferences
fr: PrŽfŽrences d'Audacity

en: Audacity Project Files
fr: Fichier projet Audacity

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
fr: Audacity ne peut pas trouver de place pour stocker les fichiers temporaires.
    Veuillez entrer un rŽpertoire appropriŽ dans la bo”te de dialogue des prŽfŽrences.

en: Audacity did not recognize the type of this file.
    If it is uncompressed, try importing it using "Import Raw"
fr: Audacity n'a pas reconnu ce type de fichier.
    S'il est non compressŽ, essayez de l'importer en utilisant "Importer Raw"

en: Audacity does not export MP3 files directly, but instead uses LAME, an MP3 exporting library available separately.  See the documentation for more information.
    
    Would you like to locate LameLib now?
fr: Audacity n'exporte pasde fichiers MP3  directement, mais utilise LAME, une librairie d'export MP3 disponible sŽparŽment. Voir la documentation pour plus d'information.
    
    O se trouve l'encodeur Lame ?

en: Audacity does not export MP3 files directly, but instead uses the
    freely available LAME library to handle MP3 file encoding.  You must
    obtain lame_enc.dll separately, by downloading the LAME MP3 encoder,and then locate this file for Audacity.  You only need to do this once.
    
    Would you like to locate lame_enc.dll now?
fr: Audacity n'exporte pas directement de fichier MP3, mais utilise la librairie LAME, disponible gratuitement, pour prendre en charge l'encodage MP3. Vous devez d'abord obtenir sŽparŽment le fichier lame_enc.dll, en tŽlŽchargeant l'encodeur LAME MP3, et en indiquant ensuite son emplacement ˆ Audacity.  Vous n'aurez besoin de faire ceci qu'une seule fois.
    
    Voulez-vous indiquer l'emplacement du fichier lame_enc.dll maintenant?

en: Audacity does not export MP3 files directly, but instead uses the 
    freely available LAME library to handle MP3 file encoding.  You must 
    obtain libmp3lame.so separately, either by downloading it or building 
    it from the sources, and then locate the file for Audacity.  You only 
    need to do this once.
    
    Would you like to locate libmp3lame.so now?
fr: Audacity n'exporte pas directement les fichiers MP3, mais utilise ˆ la place
    la librairie LAME gratuite pour prendre en charge l'encodage des fichiers MP3.
    Vous devez obtenir sŽparŽment cette librairie en la tŽlŽchargeant, ou en la crŽant
    ˆ partir des codes source, et en indiquant ensuite son emplacement ˆ Audacity.
    Vous n'aurez ˆ faire ceci qu'une fois.
    
    Voulez-vous indiquer l'emplacement de libmp3lame.so ?

en: Audacity is already running
fr: Audacity est dŽjˆ ouvert

en: Audacity project (.AUP) files are not currently 
    associated with Audacity. 
    
    Associate them, so they open on double-click?
fr: Les projets Audacity(.AUP) ne sont pas actuellement
    associŽs ˆ  Audacity. 
    
    Voulez-vous les associer afin de pouvoir les ouvrir d'un double clic ?

en: Audacity project files (.aup) let you save everything you're working on exactly as it
    appears on the screen, but most other programs can't open Audacity project files.
    
    When you want to save a file that can be opened by other programs, select one of the
    Export commands.
fr: Les projets Audacity (.aup) vous permettent d'enregister votre travail exactement tel t
    qu'il appara”t ˆ l'Žcran, mais la plupart des autres programmes ne peuvent les ouvrir.
    
    Si vous voulez enregister un fichier pouvant tre ouvert par d'autres programmes, sŽlectionnez
    une des commandes d'exportation.

en: Audacity projects (*.aup)|*.aup
fr: Projets Audacity (*.aup)|*.aup

en: Audacity was not able to lock the temporary files directory.
    This folder may be in use by another copy of Audacity.
    Running two copies of Audacity simultaneously may cause
    data loss or cause your system to crash.
    
    Do you still want to start Audacity?
fr: Audacity ne peut pas verrouiller le rŽpertoire temporaire.
    Ce rŽpertoire est peut tre dŽjˆ utilisŽ par une autre session d'Audacity.
    ExŽcuter simultannŽment deux sessions d'Audacity peut causer
    des pertes de donnŽes ou un crash systme.
    
    Voulez-vous toujours lancer Audacity ?

en: Audacity was unable to convert an Audacity 1.0 project to the new project format.
fr: Audacity ne peut pas convertir un projet Audacity 1.0 au nouveau format de projet.

en: Audio I/O
fr: E/S audio

en: Audio Track
fr: Piste audio

en: Author:
fr: Auteur :

en: Automatic Volume Control
fr: Contr™le du volume automatique

en: Automatic Volume Control by Vincent A. Busam
fr: Contr™le du Volume Automatique par Vincent A. Busam

en: Automatic Volume Control...
fr: Contr™le du Volume automatique...

en: Autoscroll while playing
fr: DŽfilement auto de la piste pendant la lecture

en: Beats per Minute (BPM):   from
fr: Battements Par Minute (BPM ) :   par

en: Benchmark
fr: Test de performance

en: Big-endian
fr: Mode "Gros-boutiste"

en: Bit Rate:
fr: DŽbit :

en: Boost (dB):
fr: Amplification (dB) :

en: Boosting Bass Frequencies
fr: Amplification des basses frŽquences

en: Buttons
fr: Boutons

en: Can't Redo
fr: Impossible de refaire

en: Can't Undo
fr: Impossible d'annuler

en: Can't export multiple files
fr: Impossible d'exporter des fichiers multiples

en: Can't open project file
fr: Impossible d'ouvrir le fichier projet

en: Can't process replacing
fr: Impossible de remplacer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cannot export audio in this format.
fr: Impossible d'exporter l'audio dans ce format.

en: Cannot export audio to %s
fr: Impossible d'exporter l'audio vers %s

en: Cannot remove a pop or click at the very beginning of a track.
fr: Impossible d'enlever un "pop" ou un "clic" au tout dŽbut d'une piste.

en: Cannot remove a pop or click longer than one second.
fr: Impossible d'enlever un "pop" ou un "clic" de plus d'une seconde.

en: Center
fr: CentrŽ

en: Cepstrum
fr: Cepstre

en: Change Amplification Envelope
fr: Changer l'amplification

en: Change ONE Sample only
fr: Changer un seul Žchantillon :

en: Change Pitch
fr: Changer la hauteur

en: Change Pitch without Changing Tempo
fr: Changer la hauteur sans changer le tempo

en: Change Pitch...
fr: Changer la hauteur...

en: Change Sample
fr: Modifier l'Žchantillon

en: Change Several Samples
fr: Changer plusieurs Žchantillons

en: Change Speed
fr: Changer la vitesse

en: Change Speed, affecting both Tempo and Pitch
fr: Changer la vitesse en modifiant tempo et hauteur

en: Change Speed...
fr: Changer la vitesse...

en: Change Tempo
fr: Changer le tempo

en: Change Tempo without Changing Pitch
fr: Changer le tempo sans modifier la hauteur

en: Change Tempo...
fr: Changer le tempo...

en: Change lower speed limit (%) to:
fr: Passer la vitesse minimale de (%) ˆ :

en: Change track name to:
fr: Changer le nom de la piste en :

en: Change upper speed limit (%) to:
fr: Passer la vitesse maximale de (%) ˆ :

en: Change window size must be less than or equal to Adjustment window size.
fr: La nouvelle taille de fentre doit tre infŽrieure ou Žgale ˆ celle de la fentre ajustŽe.

en: Changed '%s' to %d Hz
fr:  '%s' changŽ en %d Hz

en: Changed '%s' to %s
fr:  '%s' changŽ en %s

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
fr: Les changements de dossier temporaire ne prendront effet qu'aprs avoir redŽmarrŽ Audacity

en: Changing Pitch
fr: Changement de hauteur

en: Changing Speed
fr: Changement de vitesse

en: Changing Tempo
fr: Changement de tempo

en: Changing block %s
fr: Changement de bloc %s

en: Changing volume
fr: Changement de volume

en: Channel
fr: Canal

en: Channels:
fr: Canaux :

en: Choose Language for Audacity to use:
fr: Choisir la langue qu'Audacity utilisera :

en: Choose a font for Label Tracks
fr: Choisir une police pour les pistes de marqueurs

en: Choose a location to place the temporary directory
fr: Choisir un emplacement pour placer le rŽpertoire temporaire

en: Choose a location to save the exported files
fr: Choisir un emplacement pour placer les fichiers temporaires

en: Choose...
fr: Choisir...

en: Clear
fr: Effacer

en: Click Removal...
fr: Suppression des clics...

en: Click and Pop Removal
fr: Suppression des clics et pops

en: Click and Pop Removal by Craig DeForest
fr: Suppression des clics et pops par Craig de Forest

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks.
fr: Cliquer-glisser pour ajuster la taille relative des pistes stŽrŽo

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
fr: Cliquer glisser pour modifier les volumes (enveloppe).

en: Click and drag to edit the samples
fr: Cliquer-glisser pour modifier les Žchantillons.

en: Click and drag to move a track in time
fr: Cliquer-glisser pour caler temporellement une piste..

en: Click and drag to move left selection boundary.
fr: Cliquer et glisser pour dŽplacer ˆ gauche les limites de la sŽlection.

en: Click and drag to move right selection boundary.
fr: Cliquer-glisser pour dŽplacer ˆ droite les limites de la sŽlection.

en: Click and drag to resize the track.
fr: Cliquer-glisser pour redimensionner la piste.

en: Click and drag to select audio
fr: Cliquer-glisser pour sŽlectionner l'audio.

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
fr: Clic pour Zoom avant, Maj + Clic pour Zoom arrire

en: Click to vertically zoom in, Shift-click to zoom out, Drag to create a particular zoom region.
fr: Clic pour zoom vertical, Maj+clic pour zoom arrire, glisser pour ajuster le zoom ˆ une zone

en: Close
fr: Fermer

en: Command
fr: Commandes

en: Command-line exporting is only supported on UNIX
fr: L'exportation de lignes de commandes est supportŽ seulement sous UNIX

en: Command-line options supported:
      -help (this message)
      -test (run self diagnostics)
      -blocksize ### (set max disk block size in bytes)
    
    In addition, specify the name of an audio file or Audacity project
    to open it.
fr: Options actives de la ligne de commande :
      -help (ce message)
      -test (lance des diagnostics)
      -blocksize ### (rŽgle la taille maxi  en octets pour un bloc du disque)
    
    En plus, donner le nom d'un fichier audio ou d'un projet Audacity
    pour l'ouvrir.

en: Comments
fr: Commentaires

en: Comments:
fr: Commentaires :

en: Compressor...
fr: Compresseur...

en: Converted a 1.0 project file to the new format.
    The old file has been saved as '%s'
fr: Conversion d'un projet version 1.0 au nouveau format.
    L'ancien fichier a ŽtŽ sauvegardŽ sous '%s'

en: Copy
fr: Copier

en: Could not open MP3 encoding library!
fr: Impossible d'ouvrir la librairie d'encodage MP3 !

en: Could not open file:
fr: Impossible d'ouvrir le fichier :

en: Could not open file: "%s"
fr: Impossible d'ouvrir le fichier : "%s"

en: Couldn't find the project data folder: "%s"
fr: Impossible de trouver le rŽpertoire de donnŽes du projet : "%s"

en: Couldn't open the Audacity Help file.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier d'aide Audacity.

en: Couldn't write to file:
fr: Impossible d'enregistrer le fichier :

en: Created new audio track
fr: Nouvelle piste audio crŽŽe

en: Created new label track
fr: Nouvelle piste de marqueurs crŽŽe

en: Created new project
fr: Nouveau projet crŽŽ

en: Created new stereo audio track
fr: Nouvelle piste audio stŽrŽo crŽŽe

en: Created new time track
fr: Nouvelle piste de temps crŽŽe

en: Creating Noise Profile
fr: CrŽation d'un profil du bruit

en: Credits
fr: CrŽdits

en: Ctrl-Left-Drag
fr: Ctrl + glisser ˆ gauche

en: Ctrl-Wheel-Rotate
fr: Ctrl-Roulette souris

en: Cu&t	Ctrl+X
fr: Cou&per	Ctrl+X

en: Cuberoot Autocorrelation
fr: AutocorrŽlation racine cubique

en: Cursor Left	Left
fr: Curseur gauche	Gauche

en: Cursor Right	Right
fr: Curseur droite	Droite

en: Cursor to End
fr: Du curseur ˆ la fin

en: Cursor: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %f,    Peak: %.4f sec (%d Hz) (%s)
fr: Curseur: %.4f sec (%d Hz) (%s) = %f,   Crte : %.4f sec (%d Hz) (%s)

en: Cursor: %d Hz (%s) = %d dB    Peak: %d Hz (%s)
fr: Curseur: %d Hz (%s) = %d dB    Crte : %d Hz (%s)

en: Cut
fr: Couper

en: Cut to the clipboard
fr: Couper vers le presse-papier

en: D&uplicate	Ctrl+D
fr: D&upliquer	Ctrl+D

en: DRY
fr: Mini

en: Debug
fr: DŽbogage

en: Decay factor:
fr: Facteur de dŽcroissance :

en: Default Sample Format:
fr: Format d'Žchantillonnage par dŽfaut :

en: Default Sample Rate:
fr: FrŽquence d'Žchantillonnage par dŽfaut :

en: Default endianness
fr: "Boutisme" par dŽfaut.

en: Defaults
fr: RŽglages par dŽfaut

en: Delay time (seconds):
fr: DurŽe du dŽlai (secondes) :

en: Delete
fr: Effacer

en: DeleteKey	Backspace
fr: Touche d'effacement	Retour arrire

en: DeleteKey2	Delete
fr: Touche d'effacement2	Supprimer

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
fr: EffacŽ de  %.2f secondes ˆ %.2f

en: Depth (%):
fr: Profondeur (%) :

en: Depth:
fr: Profondeur :

en: Developers:
fr: DŽveloppeurs :

en: Device:
fr: PŽriphŽrique :

en: Directories
fr: RŽpertoires

en: Directory %s does not exist. Create it?
fr: Le rŽpertoire %s n'existe pas. Le crŽer ?

en: Directory %s is not writable
fr: Le rŽpertoire %s est protŽgŽ en Žcriture.

en: Discard
fr: Abandonner

en: Discard undo data
fr: Effacer les donnŽes d'annulation

en: Dock Control Toolbar
fr: Verrouiller la barre de contr™le

en: Dock Edit Toolbar
fr: Verrouiller la barre d'Ždition

en: Dock Meter Toolbar
fr: Verrouiller le vu-mtre

en: Dock Mixer Toolbar
fr: Verrouiller la barre de mixage

en: Don't show this warning again
fr: Ne plus montrer cet avertissement.

en: Down Octave
fr: Octave infŽrieure

en: Drag the label vertically to change the order of the tracks.
fr: Tirer ce panneau vers le haut ou le bas pour changer l'ordre des pistes.

en: Drag to Zoom Into Region, Right-Click to Zoom Out
fr: Glisser pour Zoom dans une zone, clic-droit pour Zoom arrire

en: Draw Tool
fr: Outil de dessin d'ondes

en: Draw Tool	F3
fr: Outil de dessin d'ondes	F3

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Duplicated
fr: DupliquŽ

en: Dynamic Range Compressor
fr: Compresseur dynamique

en: Dynamic Range Compressor by Dominic Mazzoni
fr: Compresseur dynamique par Dominic Mazzoni

en: E&xit
fr: &Quitter

en: Edit ID3 Tags
fr: Editer les Tags ID3...

en: Edit ID3 Tags (for MP3 exporting)
fr: Editer les Tags ID3 (pour l'exportation MP3)

en: Edit ID3 tags
fr: Editer les Tags ID3...

en: Edit the ID3 tags for all MP3 files
fr: Editer les Tags ID3 pour tous les fichiers MP3

en: Edit the ID3 tags for the MP3 file
fr: Editer les Tags ID3 pour le fichier MP3

en: Effe&ct
fr: Effe&t

en: Effect Settings
fr: RŽglages de l'effet

en: Enable Edit Toolbar
fr: Activer la barre d'Ždition

en: Enable Meter Toolbar
fr: Activer le VU mtre

en: Enable Mixer Toolbar
fr: Activer la barre de mixage

en: Enabled
fr: ActivŽ

en: Encoding:
fr: Encodage :

en: Enhanced Autocorrelation
fr: AutocorrŽlation AvancŽe

en: Enter Nyquist Command:
fr: Entrer une commande Nyquist :

en: Enter a sample rate in Hz (per second) between 1 and 100000:
fr: Entrer un taux d'Žchantillonnage en Hz (par seconde) entre 1 et 100 000 :

en: Envelope
fr: Outil de niveau (enveloppe)

en: Envelope Tool
fr: Outil de niveau (enveloppe)

en: Envelope Tool	F2
fr: Outil de niveau (enveloppe)	F2

en: Equalization
fr: Egalisation

en: Equalization, by Mitch Golden && Vaughan Johnson
fr: Egalisation, par Mitch Golden && Vaughan Johnson

en: Equalization...
fr: Egalisation...

en: Error
fr: Erreur

en: Error Initializing Audio
fr: Erreur d'initialisation audio

en: Error importing
fr: Erreur d'importation

en: Error loading keyboard shortcuts
fr: Erreur de chargement des raccourcis clavier

en: Error locking temporary folder
fr: Erreur de verrouillage du rŽpertoire temporaire

en: Error opening file
fr: Erreur d'ouverture de fichier

en: Error opening project
fr: Erreur d'ouverture de projet

en: Error parsing Allegro file.
fr: Erreur de traitement de fichier Allegro.

en: Error parsing MIDI file.
fr: Erreur de traitement de fichier Midi.

en: Error saving keyboard shortcuts
fr: Erreur d'enregistrement des raccourcis clavier

en: Error saving project
fr: Erreur d'enregistrement du projet

en: Error while opening sound device. Please check the input device settings and the project sample rate.
fr: Erreur ˆ l 'ouverture du pŽriphŽrique son. VŽrifiez les rŽglages du pŽriphŽrique et l'Žchantillonnage du projet.

en: Error while opening sound device. Please check the output device settings and the project sample rate.
fr: Erreur ˆ l 'ouverture du pŽriphŽrique son. VŽrifiez les rŽglages du pŽriphŽrique et l'Žchantillonnage du projet.

en: Error:
fr: Erreur :

en: Error: is directory write-protected or disk full?
fr: Erreur : rŽpertoire protŽgŽ en Žcriture ou disque plein ?.

en: Expected to read %d samples, got %d samples.
fr: Au lieu de %d Žchantillons attendus en lecture, %d reus.

en: Export
fr: Exporter

en: Export &Labels...
fr: Exporter les ma&rqueurs...

en: Export As MP3...
fr: Exporter comme MP3...

en: Export As Ogg Vorbis...
fr: Exporter comme Ogg Vorbis

en: Export As...
fr: &Exporter en %s...

en: Export Keyboard Shortcuts As:
fr: Exporter les raccourcis clavier sous :

en: Export Labels As:
fr: Exporter les marqueurs sous :

en: Export MP3
fr: Exporter le MP3

en: Export Selection As MP3...
fr: Exporter la sŽlection en MP3...

en: Export Selection As Ogg Vorbis...
fr: Exporter la sŽlection en Ogg Vorbis...

en: Export Selection As...
fr: &Exporter la sŽlection en %s...

en: Export Spectral Data As:
fr: Exporter les donnŽes spectrales sous :

en: Export format:
fr: Format d'export :

en: Export location:
fr: Emplacement de l'export :

en: Export...
fr: Exporter...

en: Exporting the entire project as Ogg Vorbis
fr: Exportation du projet entier en Ogg Vorbis

en: Exporting the entire project as a %s file
fr: Exportation du projet entier sous un fichier %s

en: Exporting the entire project using command-line encoder
fr: Exportation du projet entier en utilisant un encodeur ˆ ligne de commande

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
fr: Exportation de la sŽlection audio en Ogg Vorbis

en: Exporting the selected audio as a %s file
fr: Exportation de la sŽlection audio en fichier %s

en: Exporting the selected audio using command-line encoder
fr: Exportation de la sŽlection audio en utilisant un encodeur ˆ ligne de commande

en: Extend Selection Range
fr: Etendre la sŽlection

en: FFT Filter
fr: Filtre FFT

en: FFT Filter by Dominic Mazzoni
fr: Filtre FFT par Dominic Mazzoni

en: FFT Filter...
fr: Filtre FFT...

en: FFT Size
fr: Taille FFT

en: Fade In
fr: Fondre en ouverture

en: Fade Out
fr: Fondre en fermeture

en: Fading In
fr: Fondu en ouverture

en: Fading Out
fr: Fondu en fermeture

en: Fast Sinc Interpolation
fr: Interpolation rapide

en: Feedback (%):
fr: Retour (%) :

en: File Format
fr: Format de fichier

en: File Formats
fr: Formats de fichier

en: File name prefix:
fr: PrŽfixe de nom de fichier :

en: Find Library
fr: Chercher la librairie

en: Find Zero Crossings	Z
fr: Rechercher les croisements avec le zŽro	Z

en: First file name:
fr: Premier nom de fichier :

en: Fit &Vertically	Ctrl+Shift+F
fr: Afficher toutes les pistes	Ctrl+Maj+F

en: Fit project in window
fr: Adapter le projet ˆ la fentre

en: Fit selection in window
fr: Adapter la sŽlection ˆ la fentre

en: Float Control Toolbar
fr: Barre de contr™le flottante

en: Float Edit Toolbar
fr: Barre d'Ždition flottante

en: Float Meter Toolbar
fr: Vu mtre flottant

en: Float Mixer Toolbar
fr: Barre de mixage flottante

en: Font...
fr: Police...

en: Format Change
fr: Format :

en: Format:
fr: Format :

en: Free Space:
fr: Espace libre :

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
fr: FrŽquence (Hz)	Niveau (dB)

en: Frequency (Hz):
fr: FrŽquence (Hz) :

en: Frequency (Hz):   from
fr: Frequence (Hz) : depuis

en: Frequency / Hz
fr: FrŽquence / Hz

en: Frequency Analysis
fr: Analyse de frŽquence

en: Generate Noise
fr: GŽnŽrer du bruit

en: Generate Silence
fr: GŽnŽrer du silence

en: Generate Tone
fr: GŽnŽrer un son

en: Generating Silence
fr: GŽnŽrer du silence

en: Generating Tone
fr: GŽneration d'un son

en: Generating White Noise
fr: GŽnŽration d'un Bruit blanc

en: Genre:
fr: Genre :

en: Get Noise Profile
fr: Prendre le profil du bruit

en: Grayscale
fr: Niveaux de gris

en: HTML Help Books (*.htb)|*.htb
fr: Documentations HTML (*.htb)|*.htb

en: Hardware Playthrough (Play new track while recording it)
fr: Passage audio matŽriel (Lire la nouvelle piste pendant son enregistrement)

en: Header:
fr: Entte :

en: High-quality Sinc Interpolation
fr: Interpolation de haute qualitŽ

en: High-quality dither:
fr: Lissage de haute qualitŽ.

en: High-quality sample rate converter:
fr: Convertisseur d'Žchantillonnage de haute qualitŽ :

en: Horizontal Stereo
fr: Affichage horizontal

en: ID3 tag exporting disabled
fr: Exportation de tag ID3 dŽsactivŽe

en: ID3 tag exporting enabled
fr: Exportation de tag ID3 activŽe

en: ID3v1 (more compatible)
fr: ID3v1 (plus compatible)

en: ID3v2 (more flexible)
fr: ID3v2 (plus souple)

en: If you have more than one Audio Track, you can export each track as a separate file,
    or if you have a Label Track, you can export a new file for each label.
    
    This project does not have multiple tracks or a Label Track, so you cannot export multiple files.
fr: Si vous avez plus d'une piste audio, il est possible d'exporter chacune dans un fichier indŽpendant,
    ou si vous avez une piste de marqueurs, vous pouvez crŽer un nouveau fichier pour chaque marqueur.
    
    Ce projet n'ayant pas de pistes multiples, ni de piste de marqueurs, vous ne pouvez pas exporter de fichiers multiples.

en: Import
fr: Importer

en: Import &Labels...
fr: Importer &Les marqueurs...

en: Import &MIDI...
fr: Importer &MIDI...

en: Import &Raw Data...
fr: Importer des donnŽes brutes (&Raw)...

en: Import Labels
fr: Importer les m&arqueurs

en: Import MIDI
fr: Importer MIDI

en: Import Raw Data
fr: Importer des donnŽes brutes (Raw)

en: Imported '%s'
fr:  '%s' importŽ

en: Imported MIDI from '%s'
fr: Midi importŽ depuis '%s'

en: Imported labels from '%s'
fr: Marqueurs importŽs depuis '%s'

en: Importing %s File...
fr: Importation du fichier %s ...

en: Importing %s file...
fr: Importation du fichier %s ...

en: Include audio before first label
fr: Inclure l'audio avant le premier marqueur

en: Input Meter
fr: Vu mtre d'entrŽe

en: Input Volume
fr: Volume d'entrŽe

en: Input level meter - click to monitor input
fr: VU mtre d'entrŽe - cliquer pour visualiser

en: Internal logic fault
fr: Erreur de logique interne

en: Invalid Vorbis bitstream header
fr: Entte Vorbis bitstream invalide

en: Invalid duration in LOF file.
fr: DurŽe invalide dans le fichier LOF.

en: Invalid rate.
fr: Taux invalide.

en: Invert
fr: Inverser

en: Inverting
fr: Inversion

en: Key Combination
fr: Combinaison de touches

en: Keyboard
fr: Clavier

en: L
fr: G

en: LADSPA plug-in support disabled
fr: Support du plug-in LADSPA dŽsactivŽ

en: LADSPA plug-in support enabled
fr: Support du plug-in LADSPA activŽ

en: LFO Frequency (Hz):
fr: FrŽquence LFO (Hz) :

en: LFO Start Phase (deg.):
fr: Phase de dŽpart LFO (deg.) :

en: LOF Error
fr: Erreur de LOF

en: Label
fr: Marqueur

en: Label Edit
fr: Edition de marqueur

en: Label Track
fr: Piste de marqueurs

en: Label Track Font
fr: Police de la piste de marqueurs

en: Labels
fr: Marqueurs

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
fr: DŽcalage (secondes)	FrŽquence (Hz)	Niveau

en: Language:
fr: Langage :

en: Left
fr: Gauche

en: Left Channel
fr: Canal gauche

en: Left Click
fr: Clic gauche

en: Left Drag
fr: Glisser ˆ gauche

en: Left,
fr: Gauche,

en: Left-Click
fr: Clic Gauche

en: Left-Drag
fr: Glisser ˆ gauche

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
fr: Gauche=Zoom avant, Droit=Zoom arrire, Milieu=Normal

en: Length (seconds)
fr: DurŽe (secondes)

en: Length (seconds):   from
fr: DurŽe (secondes): depuis

en: Levels to discard:
fr: Niveaux ˆ supprimer :

en: Libresample by Dominic Mazzoni and Julius Smith
fr: Libresample par Dominic Mazzoni et Julius Smith

en: Libresample support enabled
fr: Support Libresample activŽ

en: Libsamplerate by Erik de Castro Lopo
fr: LibsampleRate, d'Erik de Castro Lopo

en: Libsamplerate error: %d
fr: Erreur LibSampleRate : %d

en: Libsamplerate support enabled
fr: Support LibSampleRate activŽ

en: Linear
fr: LinŽaire

en: Linear frequency
fr: FrŽquence linŽaire

en: List of Files in basic text format
fr: Liste des fichiers en format texte

en: Little-endian
fr: Mode "petit-boutiste"

en: Load Predefined Curve
fr: Charger une courbe prŽdŽfinie

en: Load...
fr: Charger...

en: Loaded %d keyboard shortcuts
fr: Chargement %d des raccourcis clavier

en: Loading keyboard shortcuts
fr: Chargement des raccourcis clavier

en: Location:
fr: Emplacement :

en: Lower speed limit
fr: Vitesse limite basse

en: MP3 Export Setup
fr: RŽglage de l'exportation MP3

en: MP3 Library Version:
fr: Version de la librairie MP3 :

en: MP3 exporting plugin not found
fr: Module d'exportation MP3 non trouvŽ

en: MP3 importing disabled
fr: Importation MP3 dŽsactivŽe

en: MP3 importing enabled
fr: Importation MP3 activŽe

en: Made '%s' a stereo track
fr:  '%s' transformŽ en piste stŽrŽo

en: Make Stereo
fr: Rendre stŽrŽo

en: Make Stereo Track
fr: Transformer en piste stŽrŽo

en: Make a copy of the file before editing (safer)
fr: Faire une copie du fichier avant d'Žditer (plus sžr)

en: Master Gain Control
fr: Contr™le du niveau Master

en: Maximum Frequency (Hz):
fr: FrŽquence maximum (Hz) :

en: Maximum frequency must be in the range 100 Hz - 100,000 Hz
fr: La frŽquence maximum doit se situer entre 100 Hz et 100 000 Hz

en: Maximum length of attribute '%s' is %d characters. Data was truncated.
fr: La longueur maximale des attributs de  '%s' est de %d caractres. Les donnŽes seront tronquŽes.

en: Media read error
fr: Erreur de lecture du mŽdia

en: Minimum of dB mode display range
fr: Amplitude minimale de l'affichage en dB

en: Mix
fr: Mixage

en: Modified Label
fr: Marqueur modifiŽ

en: More
fr: Plus

en: Mouse
fr: Souris

en: Mouse Bindings (default values, not configurable)
fr: Souris (rŽglages par dŽfaut, non modifiables)

en: Move Cursor...
fr: DŽplacer le curseur...

en: Move Track
fr: DŽplacer la piste

en: Move Track Down
fr: DŽplacer la piste vers le bas

en: Move Track Up
fr: DŽplacer la piste vers le haut

en: Moved '%s' %s
fr: DŽplacŽ '%s' %s

en: Moved Sample
fr: Echantillon dŽplacŽ

en: Moved gain slider
fr: Curseur de niveau dŽplacŽ

en: Moved pan slider
fr: Curseur de panoramique dŽplacŽ

en: Multi Tool	F6
fr: Mode multi outils	F6

en: Multi-Tool Mode
fr: Mode multi outils

en: Multi-Tool Mode: Cmd-, for Mouse and Keyboard Preferences
fr: Mode multi-outils : Cmd pour PrŽfŽrences souris et clavier

en: Multi-Tool Mode: Ctrl-P for Mouse and Keyboard Preferences
fr: Mode multi-outils : Ctrl+P pour PrŽfŽrences souris et clavier

en: Mute
fr: Muet

en: Name Change
fr: changement de nom

en: Name...
fr: Nom...

en: New &Audio Track
fr: Nouvelle piste &Audio

en: New &Stereo Track
fr: Nouvelle piste &StŽrŽo

en: New &Time Track
fr: Nouvelle piste de &Temps

en: New La&bel Track
fr: Nouvelle piste de ma&rqueurs

en: New Peak Amplitude (dB):
fr: Nouvelle crte (dB ):

en: New Temporary Directory
fr: Nouveau RŽpertoire Temporaire

en: New Track
fr: Nouvelle piste

en: New Value
fr: Nouvelle Valeur

en: New selection length:
fr: Longueur de la nouvelle sŽlection :

en: Next Tool	D
fr: Outil suivant	D

en: No endianness
fr: Pas de "boutisme"

en: No resampling support enabled
fr: Pas de support de rŽŽchantillonnage activŽ

en: Noise Removal
fr: Elimination du bruit

en: Noise Removal by Dominic Mazzoni
fr: Elimination du bruit par Dominic Mazzoni

en: Noise Removal...
fr: Elimination du bruit...

en: None
fr: Aucun

en: Normalize
fr: Normaliser

en: Normalize maximum amplitude to -3 dB
fr: Normaliser l'amplitude maximum ˆ -3dB

en: Normalize to 0dB after compressing
fr: Normaliser ˆ 0dB aprs la compression.

en: Normalize...
fr: Normaliser......

en: Normalizing...
fr: Normalisation

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
fr: La librairie d'encodage MP3 n'est pas valide ou pas supportŽe !

en: Not an Ogg Vorbis file
fr: N'est pas un fichier Ogg Vorbis

en: Not enough data selected.
fr: Pas assez de donnŽes sŽlectionnŽes

en: Note Track
fr: Piste de note

en: Note: Pressing Cmd+Q will quit. All other keys are valid.
fr: Note: Frapper Cmd+Q pour quitter. Toutes les autres touches sont valides.

en: Nothing to redo
fr: Rien ˆ refaire

en: Nothing to undo
fr: Rien ˆ annuler

en: Number of times to repeat:
fr: Nombre de rŽpŽtitions :

en: Numbering consecutively
fr: NumŽrotation continue

en: Nyquist Output:
fr: Console Nyquist

en: Nyquist Prompt
fr: Console Nyquist

en: Nyquist Prompt...
fr: Console Nyquist...

en: Nyquist did not return audio.
fr: Nyquist n'a pas retournŽ d'audio.

en: Nyquist returned the value: %d
fr: Nyquist a retournŽ la valeur : %d

en: Nyquist returned the value: %f
fr: Nyquist a retournŽ la valeur : %f

en: Nyquist returned too many audio channels.
fr: Nyquist a retournŽ trop de canaux audio.

en: OGG Export Setup
fr: RŽglage de l'exportation OGG

en: OGG Quality:
fr: QualitŽ OGG :

en: Ogg Vorbis importing disabled
fr: Importation Ogg Vorbis dŽsactivŽe

en: Ogg Vorbis importing enabled
fr: Importation Ogg Vorbis activŽe

en: Ogg Vorbis support is not included in this build of Audacity
fr: Le support d'Ogg Vorbis n'est pas inclus dans cette version d'Audacity

en: Only LAMELib|LAMELib|Shared Libraries (*)|*
fr: Seulement LAMELib|LAMELib|Shared Libraries (*)|*

en: Only LameLib|LameLib|All Files (*)|*
fr: Librairie Lame seulement|LameLib|Tous fichiers (*)|*

en: Only lame_enc.dll|lame_enc.dll|Dynamically Linked Libraries (*.dll)|*.dll|All Files (*.*)|*
fr: Seulement lame_enc.dll|lame_enc.dll|Dynamically Linked Libraries (*.dll)|*.dll|All Files (*.*)|*

en: Only libmp3lame.so|libmp3lame.so|Primary Shared Object files (*.so)|*.so|Extended Libraries (*.so*)|*.so*|All Files (*)|*
fr: Seulement libmp3lame.so|libmp3lame.so|Fichiers Primary Shared Object (*.so)|*.so|Libraries Žtendues (*.so*)|*.so*|Tous fichiers (*)|*

en: Opening Audacity Project
fr: Ouverture d'un projet Audacity

en: Original Value
fr: Valeur originale

en: Other...
fr: Autre...

en: Out of disk space
fr: Disque plein

en: Output Meter
fr: VU mtre de sortie

en: Output Volume
fr: Volume de sortie

en: Output level meter
fr: VU mtre de sortie

en: Overwrite existing files
fr: Ecraser les fichiers existants

en: Page Setup...
fr: Mise en page...

en: Pan
fr: Panoramique

en: Paste
fr: Coller

en: Pasted from the clipboard
fr: CollŽ depuis le presse-papier

en: Pencil
fr: Crayon

en: Percent Change:
fr: Pourcentage de modification :

en: Performing Echo
fr: Echo en cours

en: Performing Effect: %s
fr: Effet en cours : %s

en: Performing Equalization
fr: Egalisation en cours

en: Performing FFT Filter
fr: Filtre FFT en cours

en: Performing Repeat
fr: RŽpŽtition en cours

en: Phaser by Nasca Octavian Paul
fr: Phaser par Nasca Octavian Paul

en: Pitch (EAC)
fr: Hauteur (EAC)

en: Pitch:   from
fr: Hauteur : depuis

en: Play (Shift for loop-play)
fr: Lecture (+Maj pour lecture en boucle)

en: Play Looped	L
fr: Lecture en boucle	L

en: Play Looped	Shift+Spacebar
fr: Lecture en boucle	Maj+Barre d'espace

en: Play One Second	1
fr: Lire une seconde	1

en: Play To Selection	B
fr: Lire jusqu'ˆ la sŽlection	B

en: Play other tracks while recording new one
fr: Lire les autres pistes pendant l'enregistrement d'une nouvelle

en: Play/Stop	Spacebar
fr: Lecture/Stop	Barre d'espace

en: Playback
fr: Lecture

en: Plugins %i to %i
fr: Modules de %i ˆ %i

en: Plugins 1 to %i
fr: Modules de 1 ˆ %i

en: Pop and Click Removal...
fr: Elimination des Pops et des Clics...

en: Predefined:
fr: PrŽdŽfini :

en: Preview
fr: PrŽvisualisation

en: Previous Tool	A
fr: Outi prŽcŽdent	A

en: Print
fr: Imprimer

en: Print...
fr: Imprimer...

en: Progress
fr: Progression

en: Project leader and primary programmer
fr: Chef de projet et programmeur principal

en: Quality
fr: QualitŽ

en: Quit Audacity upon closing last window
fr: Quitter Audacity ˆ la fermeture de la dernire fentre

en: R
fr: D

en: Rate Change
fr: Changement de taux

en: Ratio:
fr: Ratio :

en: Ratio: %.0f:1
fr: Ratio : %.0f:1

en: Ratio: %.1f:1
fr: Ratio : %.1f:1

en: Raw
fr: donnŽes brutes (Raw)

en: Read directly from the original file (faster)
fr: Lecture directe depuis le fichier original (plus rapide)

en: Real-time dither:
fr: Lissage en temps rŽel :

en: Real-time sample rate converter:
fr: Convertisseur d'Žchantillonnage en temps rŽel :

en: Recent &Files...
fr: Projets rŽcents...

en: Record
fr: Enregistrement

en: Record	R
fr: Enregistrer	R

en: Recorded Audio
fr: Audio enregistrŽ

en: Recording
fr: Enregistrement

en: Rectangle
fr: Rectangulaire

en: Rectangular
fr: Rectangulaire

en: Redo
fr: Refaire

en: Remo&ve Tracks
fr: Supprimer la (les) piste(s)

en: Remove Track
fr: Supprimer la piste

en: Remove any DC offset (center on 0 vertically)
fr: Supprimer tout dŽcalage DC (centrer verticalement ˆ 0)

en: Remove clicks
fr: Supprimer les clics

en: Removed audio track(s)
fr: Piste(s) audio supprimŽe(s)

en: Removed track '%s.'
fr:  '%s' piste supprimŽe

en: Removing Noise
fr: Suppression du bruit

en: Removing clicks and pops...
fr: Suppression des clics et pops

en: Removing unwanted noise
fr: Suppression du bruit non dŽsirŽ

en: Renamed '%s' to '%s'
fr:  '%s' renommŽ en '%s'

en: Renamed file: %s
fr: Renommer le fichier : %s

en: Repeat
fr: RŽpŽter

en: Repeat %s	Ctrl+R
fr: RŽpŽter %s	Ctrl+R

en: Repeat Last Effect	Ctrl+R
fr: RŽpŽter le dernier effet	Ctrl+R

en: Repeat by Dominic Mazzoni && Vaughan Johnson
fr: RŽpŽtition par Dominic Mazzoni && Vaughan Johnson

en: Repeat...
fr: RŽpŽter...

en: Repeated %d times
fr: RŽpŽtŽ %d fois

en: Resampling disabled.
fr: RŽŽchantillonnage dŽsactivŽ.

en: Resonance:
fr: RŽsonnance:

en: Restore Defaults
fr: RŽglages par dŽfaut

en: Reverse
fr: Inverser sens

en: Reversing
fr: Inversion

en: Right
fr: Droit

en: Right Channel
fr: Canal droit

en: Right Click
fr: Clic droit,

en: Right Drag
fr: Glisser avec le bouton droit

en: Right,
fr: Droit,

en: Right-Click
fr: Clic droit

en: Right-Drag
fr: Glisser ˆ droite

en: Sample Edit
fr: Edition d'Žchantillon

en: Sample rate:
fr: FrŽquence d'Žchantillonnage :

en: Save %s File As:
fr: Enregistrer le fichier %s sous :

en: Save Project &As...
fr: Enregistrer le projet &Sous...

en: Save Project As:
fr: Enregistrer le projet sous :

en: Save changes before closing?
fr: Enregistrer les modifications avant de quitter ?

en: Save changes?
fr: Enregistrer les modifications ?

en: Save...
fr: Enregistrer..

en: Saved %s
fr:  %s enregistrŽ

en: Sawtooth
fr: Dents de scie

en: Scroll up or down
fr: DŽfilement haut/bas

en: Search for?
fr: Que rechercher ?

en: Search help for keyword
fr: Aide par mot-clŽ

en: Select
fr: SŽlection

en: Select a MIDI file...
fr: Choisir un fichier MIDI...

en: Select a few seconds of just noise
    so Audacity knows what to filter out, then
    click Get Noise Profile:
fr: Choisir quelques secondes de bruit seul
    afin que Audacity sache ce qu'il doit filtrer.
    Cliquer ensuite sur Profil du bruit :

en: Select a text file containing labels...
fr: Choisir un fichier texte contenant les marqueurs...

en: Select an XML file containing Audacity keyboard shortcuts...
fr: Choisir un fichier XML contenant les raccourcis clavier...

en: Select any uncompressed audio file...
fr: Choisir un fichier audio non compressŽ...

en: Select one or more audio files...
fr: Choisir un ou plusieurs fichiers audio...

en: Select...
fr: SŽlectionner...

en: Selection Contract Left	Ctrl+Shift+Right
fr: RŽduire la sŽlection ˆ gauche	Ctrl+Maj+Droite

en: Selection Contract Right	Ctrl+Shift+Left
fr: RŽduire la sŽlection ˆ droite	Ctrl+Maj+Gauche

en: Selection Extend Left	Shift+Left
fr: Etendre la sŽlection ˆ gauche	Maj+Gauche

en: Selection Extend Right	Shift+Right
fr: Etendre la sŽlection ˆ droite	Maj+Droite

en: Selection Restore
fr: Restaurer la sŽlection

en: Selection Save
fr: Enregistrer la sŽlection

en: Selection Tool
fr: Outil de sŽlection

en: Selection Tool	F1
fr: Outil de sŽlection	F1

en: Selection to End	Shift+End
fr: SŽlectionner jusqu'ˆ la fin	Maj.+Fin

en: Selection to Start	Shift+Home
fr: SŽlectionner depuis le dŽbut	Maj.t+DŽbut

en: Semitones (half-steps):
fr: Demi tons :

en: Set
fr: Modifier

en: Set Range
fr: RŽgler l'Žtendue

en: Set Range...
fr: RŽgler l'amplitude...

en: Set Rate
fr: RŽgler le taux

en: Set Sample Format
fr: Choisir un format d'Žchantillon

en: Set Selection Point
fr: DŽfinir un point de sŽlection

en: Set Selection Range
fr: RŽgler la sŽlection

en: Set range to '%d' - '%d'
fr: Passer la sŽlection de  '%d' ˆ '%d'

en: Settings
fr: RŽglages de l'effet

en: Shaped
fr: Onde

en: Shift-Left-Click
fr: Maj + Clic gauche

en: Silence selection
fr: Rendre la sŽlection muette

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
fr: Pistes sŽlectionnŽes rendues muettes de %.2f secondes ˆ %.2f

en: Sine
fr: Sinuso•de

en: Size
fr: Taille

en: Skip to End
fr: Aller ˆ la fin

en: Skip to End	End
fr: Aller ˆ la fin	Fin

en: Skip to Start
fr: Retour au dŽbut

en: Skip to Start	Home
fr: Retour au dŽbut	DŽbut

en: Smooth at Sample
fr: Lisser l'Žchantillon

en: Snap Off
fr: libre

en: Snap On
fr: par bloc

en: Snap-To...
fr: SŽlection...

en: Software Playthrough (Play new track while recording it)
fr: Passage audio logiciel (Lire la nouvelle piste pendant son enregistrement)

en: Some of your preferences were from an earlier version of Audacity and have been reset.
fr: Certaines de vos prŽfŽrences provenaient d'une version antŽrieur d'Audacity et ont ŽtŽ rŽinitialisŽes.

en: Sorry, VST Effects cannot be performed on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
fr: DŽsolŽ, les effets VST ne peuvent tre rŽalisŽs sur des pistes stŽrŽo dans lesquelles les canaux individuels de la piste ne correspondent pas.

en: Sorry, cannot apply effect on stereo tracks where the tracks don't match.
fr: DŽsolŽ, l'effet ne peut tre rŽalisŽ sur des pistes stŽrŽo dans lesquelles les canaux individuels de la piste ne correspondent pas.

en: Sorry, pathnames longer than 256 characters not supported.
fr: DŽsolŽ, les noms de plus de 256 caractres ne sont pas supportŽs.

en: Special thanks:
fr: Remerciements particuliers :

en: Spectrograms
fr: Spectrogrammes

en: Spectrum
fr: Spectre

en: Spl&it
fr: S&Žparer

en: Split
fr: SŽparer

en: Split Stereo Track
fr: SŽparer la piste stŽrŽo

en: Split at labels
fr: SŽparer au marqueur

en: Split files based on:
fr: SŽparer en fichier selon :

en: Split stereo track '%s'
fr: SŽparer la piste stŽrŽo '%s'

en: Square
fr: CarrŽ

en: Stages:
fr: Phases :

en: Standard Autocorrelation
fr: AutocorrŽlation standard

en: Standard Vinyl RPM:   from
fr: Type de vinyl t/m : de

en: Start offset:
fr: DŽcalage de dŽbut :

en: Start to Cursor
fr: Du dŽbut jusqu'au curseur

en: Step 1
fr: Etape 1

en: Step 2
fr: Etape 2

en: Stereo,
fr: StŽrŽo,

en: Successfully exported %d files.
fr:  %d fichiers exportŽs avec succs.

en: Temp. Directory
fr: RŽpertoire Temporaire

en: Text files (*.txt)|*.txt|All files (*.*)|*.*
fr: Fichiers texte (*.txt)|*.txt|Tous fichiers (*.*)|*.*

en: The maximum frequency must be an integer
fr: La frŽquence maximum doit tre une intŽgrale

en: The system has detected that another copy of Audacity is running.
    Running two copies of Audacity simultaneously may lead to
    data loss or cause your system to crash, so is not allowed.
    
    Use the New or Open commands in the currently running Audacity
    process to open multiple projects simultaneously.
fr: Le systme a dŽtectŽ qu'une autre copie d'Audacity Žtait ouverte.
    Ouvrir simultanŽment deux sessions d'Audacity peut provoquer des pertes de donnŽes
    ou provoquer une dŽfaillance du systme et n'est donc pas permis
    
    Utiliser Nouveau ou Ouvrir dans la session actuelle d'Audacity
    pour ouvrir plusieurs projets simultanŽment.

en: The version of Audacity you are using does not support multiple time tracks.
fr: Cette version d'Audacity ne prend pas en charge des pistes temporelles multiples

en: There are no label tracks to export.
fr: Il n'y a pas de piste de marqueurs ˆ exporter

en: There was a problem printing.
fr: Il y a eu un problme ˆ l'impression.

en: There was an error initializing the audio i/o layer.
fr: Une erreur s'est produite au cours de l'initialisation de l'E/S audio.

en: This file was saved using Audacity %s.
    You are using Audacity %s - you need to upgrade to
    a newer version to open this file.
fr: Ce fichier a ŽtŽ enregistrŽ avec  Audacity %s.
    Vous utilisez Audacity %s - vous devez mettre votre version
    ˆ jour pour ouvrir ce fichier.

en: This is a beta version of the program.  It may contain bugs and unfinished features.  We depend on your feedback, so please visit our website and give us your bug reports and feature requests.
fr: Ce programme est encore en bta test ! Beaucoup de gens le trouvent trs utile et suffisamment stable pour une utilisation quotidienne, mais il n'est pas fini et n'est fourni avec aucune garantie ! Nous avons besoin de vos remarques, SVP visitez notre site web et donnez-nous vos relevŽs de bogues et vos demandes d'amŽliorations.

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
fr: Cette version d'Audacity n'a pas ŽtŽ compilŽe avec le support %s.

en: Threshold:
fr: Seuil :

en: Threshold: %d dB
fr: Seuil : %d dB

en: Time Shift
fr: Calage temporel

en: Time Shift Tool
fr: Outil de calage temporel

en: Time Shift Tool	F5
fr: Outil de calage temporel	F5

en: Time Track
fr: Piste de temps

en: Time-Shift
fr: Calaget temporel

en: Title
fr: Titre

en: Title:
fr: Titre :

en: To plot the spectrum, all selected tracks must be the same sample rate.
fr: Pour le tracŽ du spectre, toutes les pistes sŽlectionnŽes doivent avoir le mme Žchantillonnage.

en: Tone Generator
fr: GŽnŽrateur de son

en: Tone...
fr: Son...

en: Too much audio was selected.  Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
fr: Trop d'audio a ŽtŽ sŽlectionnŽ. Seules les %.1f premires secondes d'audio seront analysŽes.

en: Tool
fr: Outil

en: Track Name
fr: Nom de la piste

en: Track Number:
fr: NumŽro de piste :

en: Track Remove
fr: Supprimer la piste

en: Tracks
fr: Pistes

en: Tracks are too long to repeat the selection.
fr: Les pistes sont trop longues pour pouvoir rŽpŽter la sŽlection.

en: Trim
fr: Ne garder que la sŽlection

en: Trim file to selection
fr: Couper le fichier vers la sŽlection

en: Trim outside selection
fr: Supprimer en dehors de la sŽlection

en: Turn Snap-To Off
fr: Passer en sŽlection libre

en: Turn Snap-To On
fr: Passer en sŽlection par bloc

en: Unable to determine
fr: Impossible ˆ dŽterminer

en: Unable to open project file.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier projet

en: Unable to open target file for writing
fr: Impossible d'ouvrir le fichier cible en Žcriture

en: Uncompressed Export Format
fr: Format d'exportation non compressŽ

en: Undo
fr: Annuler

en: Undo History
fr: Historique des annulations

en: Undo Levels Available (lots and lots)
fr: Niveaux d'annulations disponibles (beaucoup)

en: Undo Levels Available: %d
fr: Niveaux d'annulations disponibles : %d

en: Unknown command line option: %s
fr: Option de ligne de commande inconnue : %s

en: Up Octave
fr: Octave supŽrieure

en: Update spectrogram while playing
fr: Actualiser le spectrogramme pendant la lecture

en: Upper speed limit
fr: Vitesse maximale

en: Use OGG instead of MP3
fr: Utiliser Ogg au lieu de MP3

en: Using Label/Track Name
fr: selon le marqueur ou le nom de piste

en: Using block size of %ld
fr: Utiliser une taille de bloc de %ld

en: VST Plug-in parameters:
fr: Paramtres des modules VST (plugins)

en: Validation error
fr: Erreur de validation

en: Value must be from %d to %d.
fr: La valeur doit tre comprise entre % et %d.

en: Values in columns must be in ascending order.
fr: Les valeurs dans les colonnes doivent tre dans l'ordre ascendant

en: Vertical Stereo
fr: Affichage vertical

en: Vorbis version mismatch
fr: Mauvaise version de Vorbis

en: WARNING: You may be prompted to save your work. Clicking cancel will have the same effect as clicking no.
fr: ATTENTION : on va vous demander d'enregistrer votre travail. Cliquer "Annuler" aura le mme effet que cliquer "Non".

en: WET
fr: Maxi

en: Wah Frequency Offset (%):
fr: FrŽquence Wah (%):

en: Wahwah by Nasca Octavian Paul
fr: Wahwah par Nasca Octavian Paul

en: Warning
fr: Attention

en: Waveform
fr: Forme d'onde

en: Waveform (dB)
fr: Forme d'onde (dB)

en: Waveform:
fr: Forme d'onde :

en: Wheel-Rotate
fr: Molette de souris

en: When importing uncompressed audio files into Audacity
fr: Lors de l'importation de fichiers audio non compressŽs

en: Where is %s?
fr: O se trouve  %s ?

en: Where is audacity-1.2-help.htb?
fr: O se trouve la documentation "audacity-1.2help.htb" ?

en: White Noise
fr: Bruit Blanc

en: XML files (*.xml)|*.xml|All files (*.*)|*.*
fr: Fichiers XML (*.xml)|*.xlml|Tous fichiers (*.*)|*.*

en: Year
fr: AnnŽe :

en: Year:
fr: AnnŽe :

en: You are about to save a %s file with the name %s.
    Normally these files end in %s, and some programs will not open files with nonstandard extensions.
    Are you sure you want to save the file under this name?
fr: Vous allez enregistrer le fichier %s sous le nom %s.
    Normalement, ces fichiers se terminent par %s, et plusieurs programmes ne peuvent ouvrir de fichiers 
    ayant des extensions non standard.
    Etes-vous sžr(e) de vouloir sauvegarder le fichier sous ce nom ?

en: You are not zoomed in enough. Zoom in until you can see the individual samples.
fr: Le zoom est insuffisant. Zoomer jusqu'ˆ voir les formes d'ondes.

en: You must select a track first.
fr: SŽlectionner d'abord une piste

en: You will not be able to play or record audio.
fr: Vous ne pourrez pas lire ou enregistrer d'audio.

en: Your tracks will be mixed down to a single mono channel in the exported file.
fr: Dans le fichier exportŽ, vos pistes seront mŽlangŽes en un canal mono

en: Your tracks will be mixed down to two stereo channels in the exported file.
fr: Dans le fichier exportŽ, vos pistes seront mŽlangŽes en deux canaux stŽrŽo

en: Zoom &In	Ctrl+1
fr: Zoom a&vant	Ctrl+1

en: Zoom &Out	Ctrl+3
fr: Zoom a&rrire	Ctrl+3

en: Zoom In
fr: Zoom avant

en: Zoom Out
fr: Zoom arrire

en: Zoom Toggle
fr: Outil Zoom

en: Zoom Tool
fr: Outil Zoom

en: Zoom Tool	F4
fr: Outil Zoom	F4

en: Zoom in on Point
fr: Zoom avant au point

en: Zoom in on a Range
fr: Zoomer sur la sŽlection

en: Zoom in or out
fr: Zoom avant/arrire

en: Zoom out one step
fr: Zoom arrire d'un cran

en: by Dominic Mazzoni && Vaughan Johnson
fr: par Dominic Mazzoni && Vaughan Johnson

en: by Vaughan Johnson && Dominic Mazzoni
fr: par Vaughan Johnson && Dominic Mazzoni

en: bytes
fr: octets

en: down
fr: bas

en: labels.txt
fr: Marqueurs.txt

en: left
fr: gauche

en: right
fr: droite

en: spectrum.txt
fr: spectre.txt

en: to
fr: vers

en: to Selection End
fr: Curseur ˆ la fin de la sŽlection

en: to Selection Start
fr: Curseur au dŽbut de la sŽlection

en: to Track End
fr: Curseur en fin de piste

en: to Track Start
fr: Curseur en dŽbut de piste

en: up
fr: haut

en: using SampleRate, by Erik de Castro Lopo
fr: utilise SampleRate, d'Erik de Castro Lopo

en: using SoundTouch, by Olli Parviainen
fr: utilise SoundTouch, d'Olli Parviainen
